Anasayfa
Beyköyü Hakkında
Beyköyü Albümü
Ilgaz Hakkında
Ilgaz Köyleri
 
Köyümüzden
Çevremizden
Ilgazdan
Beyköyü Turu

Sitemiz ve fotoğraf galerilerimiz yenileniyor.

 
Ilgaz Köy Siteleri
Ilgaz Siteleri
Çankırı Siteleri
Kurum-Kuruluşlar
 
Site Hakkında
İletişim
Ziyaretçi Defteri

HEYELANLA (GÖÇÜKLE) YAŞAMAK


Beyköyü’nde heyelanın mazisi bayağı uzak bir zamana dayanmaktadır. Benim çocukluk yıllarımdan bu tarafa özellikle ilkbahar ve yaz mevsimleri heyelan (göçük) “geldi- geliyor” gibi endişe içinde geçiyordu. Göçük duruyor zamanla birkaç taş yuvarlanıyor, herkes evlerini terk ediyordu. Bu aslında Beyköylülerin bir kaderiydi.

Göçüğün mazisinin çok eski bir zaman dilimine dayandığını söylemiştim. Anlatılanlara göre köy eskiden korunun üst tarafında Kırankaş’ın altında (şu an Dudun Dibi) olduğu ve kayma sonucu aşağıya kurulduğu söylenmektedir.

Yukarı dereye gelen ve şuan içme ve sulama suyunun çıktığı yere kadar gelen göçüğün geldiğini çocukluk yıllarımda çok iyi hatırlıyorum. Bir sabah kalktığımızda göçük oraya kadar gelmiş ve derenin içindeki ağaçlar meyveler her şey kaybolmuştu. Halaşların üst kısmında olan göçüğün zarar vermesi 1980’li yıllara dayanır. O yıllara kadar yukarıdan birkaç büyük taş yuvarlanır ve daha sonraları göçük dururdu. Köylü de buna alışmıştı. Fakat 1980’li yılların ilkbaharında yukarıdan gelen büyük bir kaya parçası, bizim evin (Abdullah KAVAKLI’nın evi) arkasında bulunan çatmaları kırarak durabilmişti. Bahçede ki ağaçlar hızını kesmeseydi taş belki de evin içerisine girebilirdi.

Köy her sefer kaydığında, ilgili kurumlardan ön inceleme için gelenler raporlarını tutup gittiler. Fakat yıllarca Beyköyü’nün kaldırılması için somut bir adım atılamadı. Değişik alternatifler değerlendirildi. Köylüye bazı yerler gösterildi. Bir kısmını köylü, bir kısmında Bayındırlık Müdürlüğü yetkilileri kabul etmedi ve köyün kalkması bu zamana kadar kaldı.

Nihayet, yaklaşık iki yıl öncesi Köy’ün Ilgaz’a taşınmasına karar verildi. Fakat yer bulunamadı. Uzun zaman sonra geçen yıl yer bulundu. Bu seferde yapılan masrafların karşılanması gerekiyordu. Köy ihtiyar heyeti yapılan yüklü masrafları (tapu ve diğerleri gibi..) köylüden karşılanması gerekiyordu. Fakat bunu karşılamaya köyden bazı komşular karşı çıkınca iş uzadıkça uzadı. Bu ara evlerin köylülere olan maliyetinde yükselmeler oldu.

Tarih 08.08.2007 sabah saatlerini gösteriyordu. Saat 04.30 civarıydı. Beyköy sakinleri büyük bir gürültüyle uyandık. Kendimizi dışarıda bulduk, Pınarbaşı’na çıktığımızda halaşlar da her taraf toz – duman vaziyetteydi. Göçük geliyordu… Aradan çıkan taşların bir kısmı oralarda çalılara takılıp kalıyor bir kısmı “kınalıçakıl’ın” oradaki dereye yuvarlanıyordu. Her aşağı gelen taş yüreklerimizi ağzımıza getiriyordu. Hatta yuvarlanan taşlardan birisi amcamın (Seyitali KAVAKLI)’nın evinin kapısının önünde durmuş ve herkesin yürekleri ağzına gelmişti. Aynı zamanda göçüğün Nuhlar tarafında da hafif hafif kaymalar oluyordu. Birkaç saat sonra bizden taraf sakinledi. Fakat akşama kadar aralıklı olarak kaymalar devam etti. Hatta şu anda bile üst kısımlarda aralıklı olarak kaymalar devam ettiği haberini almaktayım.

Aynı gün haberi alır almaz olay yerine jandarma komutanı geldi ve gitti. Daha sonra Ilgaz Kaymakamı Sayın N.Kemal NAZLI bey geldi. Köy halkına geçmiş olsun diyerek olayı yerinde inceledi. Akşam saatlerinde Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’nden teknik ekip gelerek onlarda yerinde inceleme yaptılar. Köyde durulmaz raporu verip gittiler. Ilgaz yapılacak olan evler için yavaşlayan faaliyetler hızlanmaya başladı ve evlerin yerleri açılarak inşaatına başlanacağı bildirildi.

09.08.2007 günü Ankara’dan (Kızılay’dan) gelen ekip, Köyde şu an ikamet eden 12 aile için Eciroğlu Mahallesine-Kadir GÖZCÜOĞLU’nun evinin önüne-Çayın Kenarına 8 adet çadır kurdular. (Köyde oturan ailelerden 4 aile köyde devamlı kalmadıkları için çadır istemedi ve yakınlarının yanında kalacaklarını bildirdi.)

Heyelan haberini aldıktan sonra Beyköyü halkını yalnız bırakmayan Ilgaz Kaymakamımız Sayın Namık Kemal NAZLI Bey başta olmak üzere ve diğer kamu kurum ve kuruluş temsilcilerine TEŞEKKÜR ederiz.

Hazırlayan : Muammer KAVAKLI

 
 
 
Çankırı - Ilgaz - Beyköyü @ Tasarım: Hamdi KAVAKLI